Návody vázání

Byadmin

Vázání šátku není úplně jednoduché, ale podku překonáte prvotní obavy,  po pár pokusech si tuto dovednost osvojíte, podobně jako jste se miminko museli naučit přebalovat nebo koupat…
Doporučujeme nejprve vyzkoušet úvazy na plyšákovi nebo panence, motání látky kolem vás si tím zažijete a s miminkem už pak budete úvaz jen vylepšovat. Pokud máte zpočátku strach, vázejte před zrcadlem nebo si přizvěte pomocníka. Uvidíte, že časem získáte jistotu a navázat miminko bude stejně jednoduché jako ho obléci :)

Kolíbka v kříži s kapsou

Kříž s kapsou uvnitř

Smyčka na bok

Batoh na záda

Toto je představení nejčastěji vázaných základních úvazů. Na internetu najdete mnoho dalších návodů, třeba i ve formě názorných videonávodů. Jejich rozcestník najdete na NošeníDětí.cz.

Pokud chcete nosit delší časové úseky a miminko, je dobré dbát na jeho správné a šetrné usazení. Polohování malých miminek v šátcích má několik jednoduchých pravidel:

kolibka5 Nošení vleže v kolíbkách

- protože může miminko vykukovat jen na jednu stranu a protože je velmi těžké eliminovat jeho prohnutí podle vašeho těla, doporučujeme střídat strany, ke kterým bude mít hlavičku – jednou navážete tak, že ji bude mít u vašeho levého ramene, podruhé u pravého

- miminko by nemělo mít hlavičku přepadnutou dopředu na hrudníček, je třeba, aby mezi jeho bradičkou a hrudníčkem byl volný prostor. Pokud je hlavička příliš v předklonu hrozí, že se bude miminku špatně dýchat a taková poloha pro něj může být nebezpečná! (To platí i při nošení na rukou, při usazování v autosedačkách a jiných lehátkách)

dsc2519 Vertikální nošení „vsedě“

- malé miminko musí mít pokrčené nožičky s kolínky výš než je zadeček. Tato poloha je pro kyčle ideální, nejsou namáhány.

- správná poloha nožiček vede i ke správné poloze zádíček. Bederní páteř se prohne a záda malého miminka se mírně zakulatí, zapřou se o látku šátku, svalíkům se odlehčí.

- látka šátku musí být kolem miminka těsně dotažena, dítě nesmí mít volnost k odklánění od vás, ke hroucení do strany.  Nebojte se dotahovat! Správně dotažený šátek bude u vás držet díte i v případě, že se předkloníte.

- nejmenší miminka potřebují mít jištěnou hlavičku před náhlým záklonem. Přetáhněte přes ni látku šátku, nebo ji jistěte rukou. To platí i u starších dětí, které usnou a nezvládají držet vědomě hlavičku.

Další detailnější informace najdete ve článcích:

Novorozenec – nošení v kolíbkách nebo vertikálně?
O polohování miminek při nošení v kolíbkách
Nosíme miminko „vsedě“
Nenoste čelem dopředu!

brozuranahlvelky S každým šátkem Ellevill dostanete zdarma námi sestavenou brožuru Vázání šátků na nošení dětí. V brožuře najdete detailní fotonávody na nejpraktičtější a nejčastěji vázáné úvazy spolu s informacemi o šetrném polohování miminek při nošení v šátcích.  Nemusíte se tedy bát, že vázání nezvládnete nebo budete nevědomky nosit špatně.